« Lipanj 2024 »

Upisi u školsku godinu 2024./2025.

Informacije za prijavu i upis učenika u 1. razred XVI. gimnazije u školskoj godini 2024./2025.

PROGRAM OBRAZOVANJA:

1. Jezična gimnazija;
  2. Dvojezični program jezične gimnazije na engleskom jeziku;

Trajanje obrazovanja (godine): 4

Broj razrednih odjela: 6

Broj upisnih mjesta: 130 + 26

Predmeti koji se boduju pri upisu: Hrvatski jezik, I. strani jezik, Matematika, Povijest, Geografija, Biologija

Strani jezici koji se uče u školi kao obvezni:

engleski 1. strani jezik

njemački 2. strani jezik (nastavljački i početni)

francuski 2. strani jezik (nastavljački i početni)

talijanski 2. strani jezik (nastavljački i početni)

španjolski 2. strani jezik (početni)

U 3. razredu učenici mogu odabrati učenje 3. stranog jezika - njemački jezik, francuski jezik, talijanski jezik, španjolski jezik, ruski jezik, portugalski jezik

Na temelju Odluke o upisu učenika u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2024./2025. Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 20. svibnja 2024., učenici se prijavljuju i upisuju elektronički putem mrežne stranice Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole https://srednje.e-upisi.hr  (u daljnjemu tekstu: NISpuSŠ).

Obavještavamo sve kandidate i roditelje/skrbnike kako su objavljeni vizualni hodogrami. Možete ih pronaći na poveznici.

Napomena: Kandidati s teškoćama u razvoju prijavljuju se u uredima državne uprave u županiji odnosno Gradskom uredu za obrazovanje Grada Zagreba od 27. svibnja do 14. lipnja 2024.

Početak prijava obrazovnih programa 28. lipnja 2024.

Bodovni prag je 71 bod za sve programe. Učenik se mora prijaviti u svaki program putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole https://srednje.e-upisi.hr

Zaključavanje odabira obrazovnih programa je 8. srpnja 2024.

Objava konačnih ljestvica poretka je 10. srpnja 2024. u 12 sati. Nakon objave konačnih ljestvica poretka, kandidati će moći preuzeti upisnice (u kartici „Moji rezultati“).

Ispis upisnica za kandidate počet će 10. srpnja 2024. u 12 sati.

Upisnicu moraju potpisati učenik i roditelj/skrbnik te ju učitati u sustav. Rok za učitavanje potpisanih upisnica za kandidate u sustav je do 11. srpnja 2024.. u 12 sati. (Postupak učitavanja upisnice u sustav detaljno je opisan u Uputama za učenike na poveznici https://srednje.e-upisi.hr/files/Upute%20za%20u%C4%8Denike.pdf u poglavlju Ispis, potpisivanje i učitavanje upisnica).

Dostava dokumenata za upis u I. razred srednje škole

Učenici koji nemaju mogućnost učitavanja upisnice u sustav ili žele osobno dostaviti dokumente, mogu doći u školu:

•          10. srpnja 2024. (srijeda) od 13 do 17 sati

•          11. srpnja 2024. (četvrtak) od 8 do 12 sati.

Dokumente mogu dostaviti osobno učenici i/ili njihovi roditelji/skrbnici.

Potrebni dokumenti za upis:

•          upisnica u srednju školu (preuzeta iz sustava e-upisi.hr , potpuno popunjena te potpisana od učenika i roditelja, dostavlja se elektronički putem srednje.e-upisi.hr ili dolaskom u školu na dan upisa),

•          dokumentaciju temeljem koje je učenik ostvario dodatne bodove/prava prednosti (ako ih je ostvario – dijete bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi, kandidat živi uz jednoga i/ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti, kandidat živi uz oba roditelja koji su dugotrajno nezaposleni, kandidat živi uz samohranoga roditelja, kandidatu je jedan roditelj preminuo i zdravstvene teškoće) potrebno je učitati u sustav e-upisi,

•          za učenike s teškoćama – Rješenje Gradskog ureda za obrazovanje o obliku školovanja i popratna zdravstvena dokumentacija.

Potvrde o sudjelovanju na natjecanjima u znanju ili na natjecanjima školskih sportskih društava nije potrebno slati budući da su one već u sustavu.

Dodatne obavijesti:

Ukoliko učenik NIJE UČIO izabrani 1. strani jezik (engleski) najmanje četiri godine, pristupa provjeri znanja:

1.         za UČENIKE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU koji NISU UČILI 1. strani jezik (engleski) najmanje četiri godine održat će se provjera poznavanja engleskog jezika 25. lipnja 2024. u 12h u prostorijama XVI. gimnazije (Križanićeva 4a, 10 000 Zagreb). Učenici s teškoćama trebaju se najaviti na mail adresu škole:  XVI.gimnazija@zg.t-com.hr i dostaviti sljedeće podatke : ime i prezime učenika, datum i mjesto rođenja, OIB, Izbor: Dvojezični program jezične gimnazije na engleskom jeziku ili program jezične gimnazije, email učenika, email roditelja i kontakt telefon.

2.         za REDOVNE UČENIKE koji NISU UČILI 1. strani jezik (engleski) najmanje četiri godine održat će se provjera poznavanja engleskog jezika 2. srpnja 2024. U 14h u prostorijama XVI. gimnazije (Križanićeva 4a, 10 000 Zagreb). Učenici se trebaju najaviti na mail adresu škole:  XVI.gimnazija@zg.t-com.hr i dostaviti sljedeće podatke : ime i prezime učenika, datum i mjesto rođenja, OIB, Izbor: Dvojezični program jezične gimnazije na engleskom jeziku ili program jezične gimnazije, email učenika, email roditelja i kontakt telefon.

NAPOMENA:

•          Kandidati trebaju doći u školu 10 minuta prije provjere znanja.

•          Ispit traje 60 minuta.

•          Provjera znanja provodi se pisanim putem iz područja čitanja s razumijevanjem i uporabe jezika (vokabular i gramatika).

•          Ispit se piše plavom ili crnom kemijskom olovkom. (Kandidat donosi svoju kemijsku olovku.)

•          Pri ulazu u ispitnu prostoriju (učionicu) potrebno je predati ugašeni mobitel dežurnom nastavniku (staviti mobitel i ostale stvari na za to predviđeno mjesto).

•          Termin objave konačnih rezultata objavit će se najkasnije dan nakon pisanja ispita.

•          Učenici su dužni na provjeru ponijeti identifikacijsku ispravu (npr. osobnu iskaznicu, putovnicu, ZET-ov pokaz) i kemijsku olovku (crna, plava). Ako takav dokument ne posjeduju, roditelj je dužan identificirati kandidata.

Zašto upisati XVI. gimnaziju...