Portal za kole

Prikazani dogaaji

Dobrodoli

VIRTUALNA KNJINICA

Erasmus+ akreditacija - velik uspjeh za XVI. gimnaziju!

XVI. gimnazija je u veljai 2023. Odlukom o dodjeli Erasmus+ akreditacije u podruju odgoja i opega obrazovanja postala jedna od novoakreditiranih škola u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 1. veljae 2023. do 31. prosinca 2027. godine za program Erasmus+.Time smo postali lan obitelji Erasmus+ 128 akreditiranih škola u 2023.godini, što nam omoguuje direktni izvor financiranja iz EU fondova, bez ocjene kvalitete pojedinanih projekata, pa ve sad planiramo brojne aktivnosti mobilnosti u svrhu uenja, grupne i individualne, za naše uenike i profesore.

Prethodno je trebalo prouiti zahtjevni obrazac Poziva za prijavu programa za Erasmus+ akreditaciju na stranicama Europske komisije, analizirati potrebe naše škole i na temelju njih osmisliti ciljeve u skladu s prioritetima i ciljevima Erasmus+ programa. U tu svrhu, proveden je upitnik za uenike i profesore o sudjelovanju u projektima, gdje se velik dio njih izjasnio da ele sudjelovati više u projektima. Jer takvi su naši uenici i profesori, otvoreni, komunikativni, vole i ele uiti o drugim kulturama, upoznavati druge uenike i škole u Europskoj uniji, razvijati svoje jezine, socijalne, meukulturne i digitalne vještine, i tako se što više povezivati u europskom obrazovnom prostoru.

Naše dosadašnje iskustvo u europskim projektima sastojalo se od dva dvogodišnja Erasmus+ KA2 projekta koja je XVI. gimnazija provela do sada, a to su projekt „C.E.Z.A.R.“ (2018-2021), te projekt „Greenies“ (2021-2023), koji je nedavno završio. Takoer, sudjelovanje u eTwinning projektima, jednoj od aktivnosti programa Erasmus+ kao obliku meunarodne suradnje, dio je našeg „iskustva“ na platformama ESEP-a (Europska platforma za školsko obrazovanje – European School Education Platform). U školi smo u svrhu poveanja kvalitete škole pokrenuli SWOT analizu nakon niza godina, kako bismo stvorili kvalitetan razvojni plan škole, a je i jasna dugorona strategiju za integraciju europskih aktivnosti u rad XVI. gimnazije.

Ciljevi Erasmus+ akreditacije XVI. gimnazije su sljedei:

1. Internacionalizacija škole
2. Razvoj jezinih i digitalnih kompetencija osoblja i uenika
3. Aktivno ukljuivanje u europsko graanstvo i  multikulturalizam

4. Jaanje osobnih kompetencija uenika (soft skills)

Projektne aktivnosti za ostvarivanje ciljeva akreditacije obuhvaaju grupne i individualne projekte mobilnosti uenika u svrhu uenja, te projekte mobilnosti profesora i ostalih djelatnika (jobshadowing ili praenje nastave, pouavanje u europskim školama, te struno usavršavanje na teajevima) u sklopu kljune aktivnosti 1. U školi je formiran i Tim za praenje, koji se sastoji od 4 lana, ravnatelja i zamjenika, te projektnog koordinatora i zamjenika. Projektni tim e se sastojati od voditelja tima i svih profesora koji u pojedinoj školskoj godini ele voditi projekt s uenicima ili sudjelovati u njemu. I najzad, Tim za kvalitetu, koji e, uz sve profesore u Nastavnikom vijeu raditi na aktivnostima za ostvarivanje razvojnog plana škole, baziranog na potrebama i mišljenju uenika, roditelja i djelatnika škole. Tako emo kreirati i nove mogue ciljeve i u okviru Erasmus+ akreditacije, ali i sveukupnu modernu razvojnu strategiju škole u europskoj obrazovnoj mrei škola. U svemu tome svi elimo predano suraivati - uenici, roditelji, profesori i ostali djelatnici škole - kao jedna velika obitelj puna pozitivnih vrijedosti i dobre energije za uspjeh!

Mirela Hrubi, projektna koordinatorica