Portal za kole

Dobrodoli

VIRTUALNA KNJINICA

PRIPREMNI POSJET U GIMNAZIJU BREICE

Profesorica Mirela Hrubi, koordinatorica za Erasmus projekte iz akreditacije, išla je u pripremni posjet Gimnaziji Breice, gdje je provela dva predivna dana, 28. i 29. oujka. Srdano su je primili ravnatelj, g. Uroš Škof i ostali profesori škole. Nakon prethodnog pomnog prouavanja web stranice škole i brojnih Erasmus+ KA2 i ostalih projekata koje je škola imala i još uvijek ima, profesorica je porazgovarala o svemu što ju je zanimalo i saznala korisne informacije i nove ideje, te je takoer razmjenila primjere dobre prakse iz XVI. gimnazije. Razgledala je  lijepi prostor škole, koji je sastaljen iz više dijelova, a glavni dio se nalazi u povijesnoj zgradi bivšeg samostana, pa je taj dio škole, takoer arhitektonski spomenik nulte kategorije. Škola je vrlo uredna i organizirana, uionice u kabinetskoj nastavi su izvrsno opremljene, dvorane za predavanja su moderne, a kantina s toplim obrokom za srednjoškolce, kao i prostor za sportske aktivnosti i boravak i odmor uenika izazvali su pravo iznenaenje, naroito teretana za uenike u podrumu, koju su uenici sami uredili! To e biti posebno zanimljivo našoj pedagoginji, Korneliji Medi, koja u mjesecu svibnju dolazi na jobshadowing u Gimnaziju Breice.

Profesorica Hrubi je porazgovarala s projektnom koordinatoricom te slovenske škole, kao i s ostalim profesorima raznih aktiva o nastavi, projektima i aktivnostima (strani jezici, glazbena umjetnost, sociologija, aktivno graanstvo, TZK i ostalo), te openito o poslu slovenskih i hrvatskih profesora u obrazovanju. Dogovorila je i detalje grupne mobilnosti s ravnateljem i ukljuenim profesorima za mjesec travanj, kada emo raditi zajedno s uenicima na projektu „Young Leaders in Active EU Citizenship“. Sljedei dan je predstavila slovenskim uenicima plan rada i zadatke, kako bismo zajedniki radili na temi projekta i stekli još znanja i ostvarili ishode uenja o aktivnom europskom graanstvu i participaciji mladih u demokratskim procesima EU. Takoer je i posjetila Mladinski centar u kojem se krajem svibnja odrava iznimno atraktivni dogaaj EYE (European Youth Event), na koji bismo takoer prijavili nekoliko naših uenika u radionice, umjetniku koloniju, i ostale zanimljive aktivnosti za mlade.

Erasmus+ kratkorone i dugorone individualne mobilnosti u Italiji

Naše uenice u talijanskoj školi

Uenice Vita Fiket iz 3.b i Petra Blaanovi iz 3.c provele su u sklopu Erasmus+ mobilnosti iz akreditacije, 15 dana u talijanskoj školi „P. Nervi – G. Ferrari“ u gradiu Morbegnu, blizu jezera Como i sjeverno od grada Milana. U školi su sudjelovale u nastavi, izvanškolskim aktivnostima i izletima, a predstavile su talijanskim uenicima naš grad i dravu. Nestrpljivo ekamo uti njihove dojmove i vidjeti rezultate uenja, koje e podijeliti s ostalim uenicima i profesorima naše škole!

Istovremeno je završila i dugorona Erasmus mobilnost dvije talijanske uenice iz iste škole, Caterine i Rachele, koje su u XVI. gimnaziji i Zagrebu provele mjesec dana. Osim nastave, talijanske uenice su sudjelovale u brojnim aktivnostima kao što su izlobe i izleti, a bilo im je lijepo i druiti se s uenicima naše škole i boraviti u hrvatskim obiteljima. Tako su najbolje upoznale, osim našeg grada i kulture, i svakodnevni nain ivota u Zagrebu. Naše uenice, Ema Kirbiš iz 2.c i Iva Jakopovi iz 3.b, koje ih  ugostile, provest e u školi „P. Nervi – G. Ferrari“ u Morbegnu takoer mjesec dana. Vjerujemo da e im to biti korisno iskustvo, te da e, osim aktivnog uenja sadraja svih predmeta, naroito usavršiti talijanski jezik i bolje upoznati talijansku kulturu i svakodnevicu.

Mirela Hrubi, prof.