preskoči na sadržaj

XVI. gimnazija Zagreb

Login

Korisne poveznice:

MZOS
AZOO
Portal za škole
Sve o državnoj maturi
CARNET



« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Dobrodošli

LJETOPIS 2022

LJETOPIS 2021

VIRTUALNA KNJIŽNICA


 


 

 

 

 


OSVRT NA RADIONICE POZVANOG STRUČNJAKA (INVITED EXPERT) U ERASMUS+ AKREDITACIJI

Krajem svibnja ove školske godine, zajedno s grupom francuskih profesora iz srednje škole „Eugène Delacroix“ na praćenju rada, u XVI. gimnaziju je stigla i profesorica Alizée Jacobs, ali u drugačijoj ulozi. Naša škola je pozvala tu mladu stručnjakinju, zaposlenu na sveučilištu Sorbonne Nouvelle i u navedenoj srednjoj školi u Drancyju, gdje vodi izbornu i specijaliziranu nastavu radionica dramske grupe za rad na ostvarenju jednog od naših ciljeva u akreditaciji -  – jačanje osobnih kompetencija učenika („soft skills“).

U našoj školi ona je održala tijekom tri dana predavanja i radionice pod nazivom „Dramaturško-pedagoške moderne tehnike u nastavi“, za osobni razvoj učenika i inovativno učenje stranih jezika. Stotinjak naših učenika od prvog do četvrtog razreda sudjelovalo je u raznim vježbama za razvijanje komunikacijskih vještina, koncentracije, suradnje u timskom radu, hrabrosti, obzirnosti i predanosti (engl. 6 Cs – communication, concentration, collaboration, courage, consideration and commitment).

Učenici su sudjelovali u uvodnim vježbama zagrijavanja za homogeniziranje grupe, vježbama povjerenja, samopouzdanja, svladavanja scenskog prostora, podizanja radne i pozitivne energije i motivacije. Drugi dan se radilo na izražavanju i oslobađanju širokog raspona emocija, te se učilo kako se prezentirati publici i održati javni nastup, a putem glasa, gesti i pokreta - izraziti događaje, sjećanja i osjećaje. Treći dan učenici i nastavnici su učili kako stvoriti scenarij na temelju improviziranih scena, izgraditi lik i prikazati njegove osobine, te stvoriti napetost i kontrast u scenariju, a potom i razriješiti konflikte u raznim situacijama. Učenici su koristili tehnike igranja uloga, pričanja priča, improviziranja grupnih scena po početnoj uputi, vježbe svladavanja scenskog prostora, koncentracije, opuštanja i brojne druge dramaturško-pedagoške tehnike i vještine. Time su na kreativni način, koristeći engleski jezik, razvijali i osobne kompetencije, svladavali tremu, poboljšali izražaj u javnom nastupu i govoru, te osvjestili sebe i izražavali svoje emocije i ideje kroz karakter lika koji su tumačili.

Nakon radionica, svi učenici su pozitivno reagirali na radionice, i osjećali su se izrazito motivirano, energizirano i samopouzdano, a profesori su dobili nove ideje kako u nastavi upotrijebiti ove dramske tehnike za razvijanje svih odgojno-obrazovnih ishoda na razini predmetnih kurikuluma stranih jezika ( (komunikacijske jezične kompetencije, međukulturne komunikacijske kompetencije, samostalnosti u ovladavanju jezika). Nakon održanih radionica, učenici su i spoznali da se učenje i komunikacija na stranom jeziku može odvijati na inovativan i kreativan način, pri čemu do izražaja dolazi njihova osobnost, kreativnost, timski rad, kao i više samopouzdanja u ovakvom pozitivnom okružju za učenje. 

U radionicama su sudjelovale profesorice Vesna Huskić Jančikić, Alka Vrsalović i Mirela Hrubi s učenicima, a nakon ove edukacije, one su dobile nove ideje za naredne projekte, rad u dramskim grupama na njemačkom i francuskom jeziku, kao i za primjenu ovih tehnika i metoda u učenju stranih jezika u svakodnevnoj nastavi.

Mirela Hrubi, prof.
 

preskoči na navigaciju