Portal za kole

Prikazani dogaaji

Dobrodoli

VIRTUALNA KNJINICA

EU democracy: values, challenges and possibilities for young people

Od 21. do 27. sijenja se u XVI. gimnaziji odrao prvi dio Erasmus KA121 projekta grupne mobilnosti u svrhu uenja iz Erasmus akreditacije „EU democracy: values, challenges and possibilities for young people“. U projektu sudjeluje 9 uenika katalonske škole INS Torredembarra i 9 uenika naše škole (Antonija Muar, Jana Tepuš, Franka Marovi, Natalie Bartoli, Bruna Bari, Nikola Barbi, Vito Vlaši, Lukas Frgai i Juraj Grgi), s profesoricama Natašom Kauzlari i Mirelom Hrubi.

Uenici su u bogatom programu i aktivnostima uili o demokratskim vrijednostima EU te prioritetima i izazovima u europskoj politikoj, ekonomskoj i društvenoj sferi. Posjetili su MVEP, gdje im je predavanje odrao g. Sebastian Roga, ravnatelj Uprave za multilateralu i globalna pitanja. U Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, vidjeli su primjere uspješnih projekata financiranih iz fondova EU i saznali o mogunostima volontiranja. U sklopu prioriteta za 2024. godinu „ A Fair and Green Economy“, išli smo u Koprivnicu, ekološki odriv i „pametan“ grad, gdje smo u Gradskoj vijenici od dogradonaelnice, Ksenije Ostri, saznali o uspješnim projektima iz EU, te na terenu vidjeli princip rada proišivaa vode i kompostane.

Posjetili smo i koprivniku gimnaziju „Fran Galovi“, i dogovorili suradnju dviju škola u razmjeni znanja i uspješnih praksi.

Zadnji dan projekta, u školi se odrao „EU democracy festival“, gdje su uenici dopunili radnu prezentaciju, izradili logo i poster za ovaj dio projekta, te sudjelovali u kvizu o EU. Voditeljica projekta UN Population Fund-a, Zorana Maltar, uenicima je ispriala o prirodi posla u svjetskoj organizaciji i mogunostima obavljanja prakse u UN (internship). Za kraj, uenici su odigrali i košarkašku utakmicu izmeu dviju škola – bilo je bitno sudjelovati, ali i slatko - pobijediti!

Sklopljena su nova prijateljstva, koja e se još više uvrstiti u Torredembarri, od 17.-23. oujka, gdje e uenici nastaviti raditi na temama vanim za zaštitu europskih vrijednosti i demokracije.

Mirela Hrubi, prof.