« Kolovoz 2024 »

XVI. gimnazija je tražena širom Europe za job shadowing! – Ukupno jedanaest stranih profesora u našoj školi na praćenju rada

Naša škola se uveliko internacionalizirala grupnim i individualnim mobilnostima naših učenika i učenica, te dolaskom stranih učenika iz Italije, Španjolske i Francuske na nastavu i projekte KA1 i KA2.  Dobar glas daleko se čuje, pa su se, nakon njihovih izvještaja i dojmova, i mnogi njihovi profesori zainteresirali za praćenje rada, tzv. „jobshadowing“, u XVI. gimnaziji.

Tako je iz francuske opće gimnazije „Léonard de Vinci“ u Amboiseu, na jobshadowing došla profesorica matematike na engleskom jeziku, Delphine Leger, koja je osim općenitog razgleda škole i razgovora o hrvatskom školskom sistemu, najviše bila na satovima matematike u dvojezičnoj nastavi, kod naše profesorice koja predaje isti predmet. Pratila je i nastavu engleskog jezika, te francuskog jezika, gdje je s učenicima razgovarala o svojoj školi, gradu i regiji. Iz naše „stare“ škole partnera, „IES El Parador“ iz Andaluzije, na jobshadowing su došla dva profesora, Miguel de Vincente, profesor informatike i tehničkih predmeta, te Antonio Lucena Priego, profesor biologije. S obzirom da su boravili u ožujku u školi u isto vrijeme, španjolski profesor i francuska profesorica su se upoznali i razmijenili kontakte svojih škola, te smo svi razgovarali o projektima, sličnostima i razlikama u našim školskim sustavima, kao i o raznolikoj kulturnoj i povijesnoj baštini naših zemalja. Stoga zaista možemo reći da svi zajedno pletemo čvrstu obrazovnu mrežu i suradnju europskih škola putem Erasmusa.

No svibanj je bio vrhunac mobilnosti stranih profesora u praćenju rada! U XVI. gimnaziji je istovremeno bilo osam stranih profesora: prvo je sredinom svibnja došao u školu talijanski profesor povijesti i povijesti filozofije CLIL, Marco Mazzoni iz srednje škole „P. Nervi-G. Ferrari“ u Morbegnu, koji je sudjelovao na satovima našeg profesora povijesti u dvojezičnom programu, te je diskutirao o programu i načinu rada s našim profesorom filozofije. Talijanski profesor je sve pažljivo bilježio i izradio lijepu prezentaciju o svom praćenju rada u XVI. gimnaziji. Dva dana kasnije je u školu stiglo sedam francuskih profesora iz srednje škole „Lycée Polyvalent Eugène Delacroix“ iz Drancyja u okolici Pariza, pa su se i oni međusobno upoznali i zajedno sudjelovali u nekim aktivnostima.

Organizirati program za tu poveliku grupu profesora iz Francuske je bilo prilično zahtjevno, s obzirom da nju sačinjavala dva profesora engleskog, tri profesora strukovnih predmeta pedagoškog profila, te pedagoginja i zamjenica ravnatelja. Stoga je u njihovom prihvatu sudjelovao cijeli tim naših djelatnika:  četiri profesorice engleskog jezika, čiju nastavu su pratili, profesorica francuskog, profesor povijesti i profesorica sociologije u dvojezičnoj nastavi, naša pedagoginja i psihologica, te ravnateljica.

Svi smo im davali odgovore na razna pitanja, prema definiranim ciljevima i aktivnostima u njihovim Erasmus sporazumima za učenje. Koordinatorica za Erasmus akreditaciju im je izradila opsežni program i održala predavanje o našoj gimnaziji i hrvatskom školskom sustavu. Tri strukovne profesorice su razgledale i moderni dječji vrtić „Sunčana“, gdje ih je ljubazno primila ravnateljica i cijeli tim vrtića, i tako su se upoznali s mjestom „gdje sve počinje“, i gdje hrvatska djeca ulaze u sustav obrazovanja. Francuski profesori su posjetili su i Francuski institut, kao i Centar mladih „Ribnjak“, gdje ih je ravnateljica informirala o raznim aktivnostima i projektima koji se tamo provode za djecu i mlade. I za kraj, osim razgledavanja naše kulturne i povijesne baštine u Zagrebu, po preporuci su izabrali posjetiti i našu predivnu prirodnu baštinu, NP „Plitvička jezera“, hrvatski dragulj i ponos, toliko jedinstveno i predivno mjesto koje ne postoji nigdje u Europi, a ni u cijelom svijetu!

Ovaj projekt financira Europska unija. Izneseni stavovi i mišljenja su isključivo autorova i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske komisije