Erasmus+ akreditacija – velik uspjeh za XVI. gimnaziju!
XVI. gimnazija je u veljači 2023. Odlukom o dodjeli Erasmus+ akreditacije u području odgoja i općega obrazovanja postala jedna od novoakreditiranih škola u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 1. veljače 2023. do 31. prosinca 2027. godine za program Erasmus+.Time smo postali član obitelji Erasmus+ 128 akreditiranih škola u 2023.godini, što nam omogućuje direktni izvor financiranja iz EU fondova, bez ocjene kvalitete pojedinačnih projekata, pa već sad planiramo brojne aktivnosti mobilnosti u svrhu učenja, grupne i individualne, za naše učenike i profesore.
Prethodno je trebalo proučiti zahtjevni obrazac Poziva za prijavu programa za Erasmus+ akreditaciju na stranicama Europske komisije, analizirati potrebe naše škole i na temelju njih osmisliti ciljeve u skladu s prioritetima i ciljevima Erasmus+ programa. U tu svrhu, proveden je upitnik za učenike i profesore o sudjelovanju u projektima, gdje se velik dio njih izjasnio da žele sudjelovati više u projektima. Jer takvi su naši učenici i profesori, otvoreni, komunikativni, vole i žele učiti o drugim kulturama, upoznavati druge učenike i škole u Europskoj uniji, razvijati svoje jezične, socijalne, međukulturne i digitalne vještine, i tako se što više povezivati u europskom obrazovnom prostoru.
Naše dosadašnje iskustvo u europskim projektima sastojalo se od dva dvogodišnja Erasmus+ KA2 projekta koja je XVI. gimnazija provela do sada, a to su projekt „C.E.Z.A.R.“ (2018-2021), te projekt „Greenies“ (2021-2023), koji je nedavno završio. Također, sudjelovanje u eTwinning projektima, jednoj od aktivnosti programa Erasmus+ kao obliku međunarodne suradnje, dio je našeg „iskustva“ na platformama ESEP-a (Europska platforma za školsko obrazovanje – European School Education Platform). U školi smo u svrhu povećanja kvalitete škole pokrenuli SWOT analizu nakon niza godina, kako bismo stvorili kvalitetan razvojni plan škole, a je i jasna dugoročna strategiju za integraciju europskih aktivnosti u rad XVI. gimnazije.
Ciljevi Erasmus+ akreditacije XVI. gimnazije su sljedeći:
1. Internacionalizacija škole
2. Razvoj jezičnih i digitalnih kompetencija osoblja i učenika
3. Aktivno uključivanje u europsko građanstvo i multikulturalizam
4. Jačanje osobnih kompetencija učenika (soft skills)
Projektne aktivnosti za ostvarivanje ciljeva akreditacije obuhvaćaju grupne i individualne projekte mobilnosti učenika u svrhu učenja, te projekte mobilnosti profesora i ostalih djelatnika (jobshadowing ili praćenje nastave, poučavanje u europskim školama, te stručno usavršavanje na tečajevima) u sklopu ključne aktivnosti 1. U školi je formiran i Tim za praćenje, koji se sastoji od 4 člana, ravnatelja i zamjenika, te projektnog koordinatora i zamjenika. Projektni tim će se sastojati od voditelja tima i svih profesora koji u pojedinoj školskoj godini žele voditi projekt s učenicima ili sudjelovati u njemu. I najzad, Tim za kvalitetu, koji će, uz sve profesore u Nastavničkom vijeću raditi na aktivnostima za ostvarivanje razvojnog plana škole, baziranog na potrebama i mišljenju učenika, roditelja i djelatnika škole. Tako ćemo kreirati i nove moguće ciljeve i u okviru Erasmus+ akreditacije, ali i sveukupnu modernu razvojnu strategiju škole u europskoj obrazovnoj mreži škola. U svemu tome svi želimo predano surađivati – učenici, roditelji, profesori i ostali djelatnici škole – kao jedna velika obitelj puna pozitivnih vrijedosti i dobre energije za uspjeh!
Mirela Hrubi, projektna koordinatorica
PRIPREMNI POSJET TALIJANSKOJ ŠKOLI “COLLEGIO UCCELLIS” U UDINAMA
Profesorice Nataša Kauzlarić i Mirela Hrubi, išle su u pripremni posjet u Udine, u školu Educandato Statale “Collegio Uccellis”, gdje su provela dva intenzivna dana, 27. i 28. siječnja u razgledu škole i dogovoru za grupnu mobilnost učenika u Erasmus projektu KA1 iz akreditacije. Škola se nalazi u talijanskoj regiji Friuli-Venezia Giulia, koja graniči s Austrijom i Slovenijom. U školi su nas srdačno primile ravnateljica, gđa. Ana Maria Zilli i koordinatorica Francesca Bassi kao i mnogobrojni ostali profesori škole. Razgovaralo se o europskoj dimenziji obrazovanja i cijevima njihovog Erasmus plana, te je dogovorena grupna mobilnost učenika s tom školom. Razmjenili smo primjere dobre prakse i razgledali cijeli prostor škole, koja ima četiri zgrade: Liceo Classico Europeo, Liceo delle Scienze Umane, Liceo Scientifico Internazionale s učenjem kineskog jezika, te Liceo Coreutico gdje se uči balet i suvremeni ples, za kasniji studij na Akademiji. U sklopu škole su također i niža i viša osnovna škola, smještene u prekrasnoj povijesnoj zgradi bivšeg samostana i vile obitelji Uccellis, s vrijednim freskama i dvorištem, gdje se održavaju priredbe na otvorenom, kao i njihova maturalna večera.
Škola je zanimljivo organizirana, s brojnim koordinatorima za nastavu, te dva zamjenika ravnatelja, svaki za svoje područje rada. Jedan od ciljeva Erasmus plana u njihovoj školi je i bolje opremanje kabineta u prirodnim predmetima, pa smo dobili ideju da, s vremenom, i mi taj cilj dodamo našem Erasmus planu. Oduševio nas je i Liceo Coreutico, gdje smo prisustvovale dijelu sata baleta i suvremenog plesa, prof. Federice Cucinotta, koji je na klaviru pratio maestro Fulvio Turisini. On u srpnju organizira poznati festival i radionice glazbenika u mjestu San Daniele del Friuli. Škola ima i restoran za učenike, te internat, gdje ima učenika iz Austrije, Slovenije, te čak i Hrvatske! Sreli smo učenicu Leu i popričali s njom o iskustvu pohađanja srednje škole u Udinama. Strani učenici idu većinom u Liceo Classico Europeo, gdje je nastava, osim na talijanskom i engleskom – i na njemačkom jeziku, pa njihova matura vrijedi i za Austriju. Prof. Kauzlarić je prisustvovala satu geografije na engleskom jeziku, a prof. Hrubi satu engleskog i sudjelovala u analizi djela F.S. Fitzgeralda “The Great Gatsby”, te saznala da je na njihovoj maturi iz engleskog jezika – samo književnost! Također, nastavi engleskog su uvijek prisutne dvije profesorice, jedna zadužena za konverzaciju, a druga za književnost. Predstavljen nam je i njihov projekt “Youth in Action!” o recikliranju, u suradnji sa školama iz Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, te projekt “Open Windows of Europe”, nastavak nekadašnjeg projekta Alpe-Adria.
I ono NAJVAŽNIJE: dogovorena je dolazna grupna mobilnost 15 talijanskih učenika u lipnju, koji će biti smješteni u obitelji naših učenika. Naši učenici će zatim ići u rujnu u Udine. Tema projekta i aktivnosti su dijelom definirane, te će biti povezane s njihovim ciljem iz Erasmus plana “Wellbeing”, a našim “Soft skills”, a u njemu će se razvijati i multikulturalizam, višejezičnost i promišljati o zajedničkom europskom identitetu, te sličnostima i razlikama naših regija i država.
Radujemo se suradnji i projektu s novom partner školom!