Datum objave: 18. prosinca 2023.
Kategorija: Naslovnica

Avangardno i aktualno: Daniil Harms

Ciljevi rada Teatrološke grupe, na kojima se radilo tijekom školske godine, ostvarivali su se s izvjesnim naporom. Obilježeni nebrojivim pokušajima i pogreškama u njih je udahnuta orijaška volja, polet, radost, a rezultat je neizmjeran i nemjerljiv. Oku ugodno i uhu čarobno.  

[opširnije]

Članovi Teatrološke iliti glumci doista su stekli uvid u vlastite kreativne sposobnosti, otkrivali nove svjetove, razvijali  dramske potencijale u području scenskog govora, scenskog pokreta, scenskog izražavanja, ovladavali  i ovladali elementima glume. Nisu ni slutili kakvi se potencijali kriju u njima i što mogu dati, pokazati, izreći, otkriti.

Prilagodivši sebi Shakespeareovu misao Totus mundus agit histrionem glumilo se svugdje, po hodnicima, u učionicama, ponekad i u svečanoj dvorani, a onda i u kazalištu, u Vidri.

Dramski izraz,  govorne vrednote: glas i govor, intenzitet, intonacija, stanka, govorna brzina, ritam, modulacija, timbar, boja glasa, gesta i mimika, kretanje u prostoru, uvijek i svugdje.

Pozdravljalo se hamletovski: Stigli su glumci!

Škola je postala kazalište!

Stvarajući kreativno njegovala se kultura govorenja najdražeg nam hrvatskoga jezika.

Gluma nije jedino stvaranje u Teatrološkoj grupi. Prema vlastitim sklonostima sudjelovalo se u poslovima kreiranja i izrade kostima, scenografije, rekvizita, oblikovanju zvuka i zvučnim kulisama, rasvjeti, režiji i dramaturgiji. Dramatiziralo se prozne tekstove i uprizorivalo ih u scenskome prostoru.

Tako se rađala Mišinova pobjeda Daniila Harmsa (pravo ime Daniil Ivanovič Juvačov), avangardnog ruskog pisca (1905. – 1942.), žrtve represivnoga komunističkog sustava, zabrana stvaranja, progona, kažnjavanja, dugogodišnjeg robijanja i smrti u tadašnjem lenjingradskom zatvoru. Sam Harms će u dnevniku od 1. lipnja 1937. napisati: Došlo je još strašnije vrijeme za mene. U Detizdatu su se okomili na neke moje pjesme i počeli me uništavati. Prestali su me tiskati. Ne isplaćuju mi novac, tumačeći to nekakvim slučajnim zakašnjenjima. Nemam što jesti. Strašno gladujemo. (Harms, Daniil. 1999. Sasvim obične besmislice. Šareni dućan. Koprivnica. 278)

Prozni ciklus Slučajevi (1936. – 1939.), kojem pripada i Mišinova pobjeda, sačinjen je od minijaturnih priča zavijenih u grotesku i apsurd kojima se Harms distancira od stvarnosti i nametnutoga sovjetskoga „rajskog” komunističkog ozračja sugerirajući u nadtekstnu i podtekstnu iščitavanju gorku istinu običnoga čovjeka koji mora preživjeti.

Mišin je beskućnik koji ne smije postojati, jer svi u komunizmu žive u idealnom svijetu u kojem se sugerira i uvjerava da beskućništva nema niti ga smije biti. Tajno se nadgleda svaki čovjek te se nikome ne može vjerovati, svatko je sumnjiv.

Uloge i glumci:

Kućepazitelj: Ali Alili                           

Seleznjova: Lana Makarun

Policajac: Karlo Cmrečnjak                 

Mišin: Lovro Rajić

                          

Koršunova: Lea Horvat                        

Pripovjedačica: Ana Rezar

                          

Kalugin: Marko Kalaica

                                                     

Tehničko vodstvo: Ana Lučić

                                         

Glazba i video: Steklovata, Novi God

                                         

Režija, kostimografija, izbor glazbe i videa: mr. sc. Jasna Košćak

Svi članovi, glumci su iz 3.a razreda, odglumili su predano, nadahnuto, sa srcem interpretirali svoje dramske uloge, osvojili publiku i zadobili srdačan pljesak.

Teatrološka grupa nastupila je na općinskoj razini LiDraNo 10. veljače u II. gimnaziji te na županijskoj razini 28. veljače u kazalištu Scena Vidra dobivši pohvalu za glumu, kostime i izbor glazbe.

Nastupalo se i u školi pred pojedinim razredima i profesorima, a uz LiDraNo, važan nastup bio je i na svečanoj akademiji povodom Dana škole 31. svibnja. Time se zaokružila ova školska godina, a glumci iz Mišinove pobjede poručiše: Jako nam je drago da je Mišin napokon zaživio i, iskreno, mislimo da je puno bolje nego što smo očekivali.

                                                                             
Mr. sc. Jasna Košćak, prof.

 

 

                            

                           

 

 

 

 

 

 

 

Pročitajte još

Skip to content