« Srpanj 2024 »

PROJEKT Pokret za građanska prava: Rosa Parks i Martin Luther King / Civil Rights Movement: Rosa Parks and Martin Luther King
Autor: Damir Bešić, 4. 7. 2024.

Projekt naslovljen Civil Rights Movement: Rosa Parks and Martin Luther King, održao se u samo jednome danu, 27. listopada 2023. Većina profesora i učenika naše škole otišla je na izlet u Poljsku (u Krakow i u posjet Auschwitzu). Mi koji smo ostali u školi, dobili smo zadatak da u tri školska sata tog petka održimo projektni dan na neku od tema povezanih s Holokaustom ili s ljudskim pravima u užem ili širem smislu.

Šest učenica sudjelovalo je u projektu: Lara Capo i Mirna Dalić iz 2.e te Sara Paola Ivančić, Hana Jurilj, Ani Koletić i Kaja Rubić iz 4.d. Projekt je objedinio izabrane i prilagođene tekstove te kratki film o povijesti ljudskih prava, razgovor i tumačenje njihovog značenja i značaja te kratke filmove i tekstove o životu i djelu Rose Parks i Martina Luthera Kinga. Njihovu snagu i hrabrost te njihov doprinos Pokretu za građanska prava možemo u potpunosti razumjeti u kontekstu Bojkota javnog prijevoza (autobusa) u Montgomeryju /The Montgomery Bus Boycott, o kojemu je također bilo riječi.

Učenice su s velikim zanimanjem sažele dostupne tekstove i na trećem satu izradile su plakat. Tri sata projektne nastave prošlo je u vrlo ugodnom ozračju.

Mr. sc. Lada Rebernjak, prof.